Teatr Lalki i Aktora w Łomży

Strona główna » Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka » Relacje festiwalowe

Rozważania o miłości, śmierci i ...błazenada

  • Rozważania o miłości, śmierci i ...błazenada
  • Rozważania o miłości, śmierci i ...błazenada
  • Rozważania o miłości, śmierci i ...błazenada
  • Rozważania o miłości, śmierci i ...błazenada
  • Rozważania o miłości, śmierci i ...błazenada

 

Tak najkrócej streścić można przedstawienia, które publiczność i jurorzy obejrzeli w trzecim dniu Walizki, czyli w czwartek, 1 czerwca przed południem. Poważną problematykę rozpoczął Teatr Animacji z Poznania lalkowym spektaklem Żabka. To przedstawienie o dużych walorach dydaktycznych. O poważnych problemach twórcy mówią do pięcioletnich dzieci. Żabka wędruje po świecie i uczy się życia. Spektakl pokazuje, że ta nauka nie musi być ani bolesna, ani nudna. Wręcz przeciwnie, przyjazna i piękna.

„Historia księcia H.” to kolejne przedstawienie, tym razem dla dorosłych, które zaprezentował w konkursie Białostocki Teatr Lalek. Reżyser, Jacek Malinowski z Łomży, wpadł na zaskakujący pomysł przedstawienia dramatu Hamlet Wiliama Szekspira z punktu widzenia aktora, który przygotowuje się do roli Horacego, przyjaciela Hamleta. Jest to monodram, odegrany za pomocą licznych rekwizytów przez Błażeja Piotrowskiego. Teatralna garderoba staje się sceną. Analizując relacje między postaciami dramatu, aktor tworzy własne interpretacje, prowadzące go do zrozumienia istoty sztuki Szekspira. To metafora procesu twórczego, który nigdy się nie kończy.

W południe na Starym Rynku wystąpił Teatr Pinezka z przedstawieniem Pan Twardowski. Był to prezent dla dzieci z okazji Dnia Dziecka. Aktorzy najpierw rozbawili publiczność szaloną clownadą, potem opowiedzieli historię Mistrza Twardowskiego za pomocą teatru marionetek.

/Maria Kaczyńska/

zdjęcia: Foto Gabs

 

2017-06-01 19:49 Opublikował: Administrator