Teatr Lalki i Aktora w Łomży

Strona główna » Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka » Relacje festiwalowe

Czwartkowy wieczór na Walizce

  • Czwartkowy wieczór na Walizce
  • Czwartkowy wieczór na Walizce
  • Czwartkowy wieczór na Walizce
  • Czwartkowy wieczór na Walizce
  • Czwartkowy wieczór na Walizce
  • Czwartkowy wieczór na Walizce

David Bowie (1947 – 2016), brytyjski piosenkarz, kompozytor, multiinstrumentalista i aktor filmowy, był dla swoich fanów, zwłaszcza w Niemczech (mieszkał w latach 70. minionego wieku w Berlinie Zachodnim) człowiekiem nie z tej ziemi, kosmitą, który przybył do ludzi z innej planety, by nauczyć ich, co to prawdziwa wolność. Edukował ludzkość za pomocą swojej muzyki i na przykładzie własnego życia, w którym do absolutnej wolności przybliżały go kokaina i seks. Życie i twórczość megagwiazdy kultury pop zainspirowały niemiecki teatr Cie.Freaks und Fremde do stworzenia spektaklu pt. „Kochając kosmitę”. Obejrzała go w czwartkowy wieczór publiczność na łomżyńskiej Walizce. Twórcy wykreowali za pomocą scenografii, lalek, gry w żywym planie oraz śpiewanych w tle piosenek Davida Bowiego, zderzenie odrzucanego przez Bowiego świata konwenansów i reguł ze światem wolności, jawiącym się, niestety, jako chaos. Dla nas, ludzi XXI wieku, żyjących w strachu przed światowym terroryzmem, którego celem jest ten nasz świat unicestwić przez pogrążenie go w chaosie właśnie, wolność prowadząca do chaosu nie jest już atrakcyjna. Przedstawienie skłania do refleksji nad wartościami, które jeszcze do niedawna stanowiły fundament kultury popularnej.

Do kulturowej i „ogólnoludzkiej” refleksji skłaniał również drugi pokazany w czwartkowy wieczór spektakl pt. Policz do jednego. Zaprezentował go teatr Yase Tamam z Teheranu (Iran). Obawy publiczności, że bariera językowa nie pozwoli na pełny odbiór sztuki, okazały się bezpodstawne. W przedstawieniu nie padło ani jedno słowo. Czterej aktorzy wyrazili za to bardzo precyzyjnie ideę i przesłanie sztuki za pomocą zrozumiałego dla widzów pod każdą szerokością geograficzną języka teatru lalkowego. Opowieść zaczyna się, gdy trzej żołnierze w przerwie między akcjami bojowymi grają w szachy. W pewnym momencie dostają rozkaz zniszczenia kolejnego miasta. Buntują się. Zamiast niszczyć domy, ludzi, zwierzęta i przedmioty, zaczynają lepić je z gliny. Lepienie na symbolicznych kołach garncarskich wypełnia cały czas spektaklu. W końcu żołnierze, niczym Najwyższy Stwórca Wszechrzeczy, padają zmęczeni, ale szczęśliwi, pod ulepionym z gliny drzewem. Piękne marzenia o pięknym, twórczym życiu, przekazane pięknym, czystym językiem sztuki. Publiczność podziękowała za to gościom z Iranu owacją na stojąco.

Na zakończenie trzeciego, długiego i pełnego wrażeń dnia Festiwalu, na ul. Farnej poza konkursem wystąpił z ulicznym spektaklem Ewolucja miłości Teatr Michal Svironi z Izraela, który w środę prezentował też w konkursie przyjętą z aplauzem Matkę dyktatora. Dwie aktorki w napowietrznej scenografii, przedstawiającej wielką rybę, bawiły licznie zebraną publiczność akrobacjami, które miały wyrażać powstawanie uczucia o nazwie miłość.

Maria Kaczyńska

2017-06-02 09:27 Opublikował: Administrator