Teatr Lalki i Aktora w Łomży

Strona główna » Aktualności » Wydarzenia sezonu 2017/2018

Recital Tamary Kalinowskiej

  • Recital Tamary Kalinowskiej
  • Recital Tamary Kalinowskiej
  • Recital Tamary Kalinowskiej

24 września br. gościliśmy w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży Tamarę Kalinowską – artystkę, która od 1983 roku związana jest z tym kultową Piwnicą pod Baranami.

Legenda „Piwnicy” Piotr Skrzynecki tak mówił o Tamarze Kalinowskiej: „…nikt nie potrafi tak pięknie śpiewać o kobiecie, miłości i samotności jak Tamara”, a sama pieśniarka podkreśla często, iż wszystko co umie, a dotyczy sceny – zawdzięcza „Piwnicy”. Śpiewa własne kompozycje, do których także pisze teksty. Specjalistka od muzycznych podróży po zakątkach duszy do "Piwnicy Pod Baranami" zaproszona została, gdy była jeszcze studentką pierwszego roku na Uniwersytecie Jagiellońskim, jako laureatka Festiwalu Studenckiej Piosenki. Została przyjęta od razu do stałego zespołu, co nikomu wcześniej się nie zdarzyło.

Na naszej teatralnej scenie artystka była dokładnie taka, jak ją opisywał Piotr Skrzynecki – niedościgniona w tematyce, którą prezentuje. Wykonane znakomicie piosenki były w głównej mierze autorstwa Tamary Kalinowskiej. Wszystkie w nastrojowym, melancholijnym klimacie.

W swoim recitalu sięgnęła do utworów, które ją ukształtowały i miały wpływ na jej styl, a śpiewała ciepło, znajomo i wzorcowo, pokazując cały wachlarz możliwości artystycznych we wszelkich możliwych odsłonach i smakach. Każdy obecny na jej recitalu mógł znaleźć w jej piosenkach echa własnych przeżyć.

Zauroczona występem publiczność najżywiej jednak zareagowała na premierowe wykonanie piosenki „Jest taki teatr”, która opowiada o łomżyńskim teatrze i została napisana jako prezent z okazji jego jubileuszu.

Foto: Elżbieta Chamryk

2017-09-27 10:57 Opublikował: Administrator