Teatr Lalki i Aktora w Łomży

Strona główna » Aktualności » Wydarzenia sezonu 2017/2018

Powrót Pinokia

  • Powrót Pinokia
  • Powrót Pinokia
  • Powrót Pinokia
  • Powrót Pinokia
  • Powrót Pinokia
  • Powrót Pinokia
  • Powrót Pinokia
  • Powrót Pinokia

Teatr Lalki i Aktora w Łomży niedawno rozpoczął jubileuszowy sezon premierą „Procesu” F. Kafki. Nie zapominamy jednak o najmłodszej widowni. Na naszą scenę powraca „Pinokio”. Komiczna i przejmująca zarazem opowieść o losach drewnianego pajacyka, zręcznie wystruganego przez starego stolarza Dżepetto inspirowana książką Carlo Collodiego swoją premierę miała w 2011 roku.

Interesująca scenografia, żywiołowa muzyka, osoby realizatorów /adaptacja i reżyseria – Jarosław Antoniuk, scenografia – Eva Farkašova, muzyka – Bogdan Szczepański/ oraz treść i ponadczasowe przesłanie sprawiły, że „Pinokio” nie tylko cieszył się popularnością i ogromną sympatią widzów, ale również gościł na międzynarodowych festiwalach teatralnych.

Wzruszające przygody drewnianego pajaca, który po wielu perypetiach stał się chłopcem zainteresują nie tylko dzieci, do których spektakl jest przede wszystkim adresowany, ale również ich rodziców i dziadków, którzy w przemianie głównego bohatera dopatrzą się głębszego przesłania. Większość dzieci zna przecież opowieść o Pinokiu, szeptaną przez rodziców „do poduszki". Być może potem śniły o wspaniałych i niesamowitych, czasem niebezpiecznych przygodach, w których igrało się ze śmiercią, ale też o tych dziecięcych, wiodących do Krainy Zabawek, pokusach i pragnieniach.

Pinokio to opowieść o życiu, o dojrzewaniu, o stawaniu się z pajaca człowiekiem. Bo przecież pajac czy osioł to wcale nie brzmi dumnie. Ale nawet będąc nimi - można dorosnąć, zrozumieć, zmienić się. Ile jest z Pinokia w każdym z nas? Czy Pinokio to urwis, czy szukający własnej tożsamości zagubiony i zapatrzony we własne potrzeby chłopiec? Pinokio żądny jest poznania świata, chętnie podejmuje ryzykowne i bezmyślne decyzje. Cierpi za każdym razem. Sztuka odwołuje się do wyobraźni współczesnego widza. Z jednej strony wejście w życie młodego, nieukształtowanego człowieka, z drugiej poważny temat odpowiedzialności i dojrzewania.

Na spektakl zapraszamy w najbliższą niedzielę 8 października o godzinie 11.00.

2017-10-05 12:29 Opublikował: Administrator